čtvrtek 25. srpna 2016

Cover reveal: The Wish Granter od C.J.Redwine

Konečně! Od přečtení prvního dílu série Ravenspire Stínová královna (moje recenze na tento skvost TADY) jsem se nemohla dočkat dalších dílů, která budou volně navazovat na ty předcházející. Každá kniha se bude odehrávat v jiném království a bude také jiným převyprávěním.

Po vydání anotace na druhý díl, The Wish Granter, se moje natěšenost ještě více umocnila! Rumplcimprcampr (Rumpelstiltskin) je něco, co jsem ještě v moderní YA literatuře neviděla a můžu Vám zaručit, že to bude BOMBA!

Anotace:


The world has turned upside down for Thad and Ari Glavan, the bastard twins of Súndraille’s king. Their mother was murdered. The royal family died mysteriously. And now Thad sits on the throne of a kingdom whose streets are suddenly overrun with violence that he can’t stop.

Growing up ignored by the nobility, Ari never wanted to be a proper princess. And when Thad suddenly starts training Ari to take his place, she realizes that her brother’s ascension to the throne wasn’t fate. It was the work of a Wish Granter named Alistair Teague, who tricked Thad into wishing away both the safety of his people and his soul in exchange for the crown.

So Ari recruits the help of Thad’s enigmatic new weapons master, Sebastian Vaughn, to teach her how to fight Teague. With secret ties to Teague’s criminal empire, Sebastian might just hold the key to discovering Alistair’s weaknesses, saving Ari’s brother—and herself.

But Teague is ruthless and more than ready to destroy anyone who dares stand in his way—and now he has his sights set on the princess. And if Ari can’t outwit him, she’ll lose Sebastian, her brother...and her soul.No, není to paráda? 

Takže, milovníci Stínové královny zapiště si datum 14. 2. 2017 do deníčků, protože to je den, kdy vyjde tahle kráska.

No, není to nádhera?

Nemůžu se dočkat až se mi dostane do rukou a já se budu moci opět ponořit do naprosto jedinečného převyprávění!

2 komentáře:

  1. Stínovou královnu jsem ještě nečetla, ale očekávám hodně :) A tak se už i těším na další díl :) Obálku má pěknou a děj bude originální :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Stínová královna je TOP! Rozhodně doporučuju a myslím, že se ti bude líbit :)

      Vymazat