středa 10. května 2017

Recenze: Bestie je zvíře od Peternelle van Arsdale


 
Bestie je zvířeAutor: Peternelle van Arsdale

Název: Bestie je zvíře (The Beast is an Animal)

Nakladatelství: Slovart

Rok vydání: 2017

Počet stran: 368


 
Já Vám nějak nevím. Hrozně jsem chtěla, aby se mi tahle knížka líbila, protože graficky je nádherná, ale bohužel. Příběh mě vůbec nenadchnul.
Asi si za to, že mě Bestie moc nenadchla, částečně můžu sama. Nevím proč, ale předpokládala jsem, že to bude další převyprávění Krásky a zvířete (a to jsem četla anotaci. několikrát). Netřeba říkat, ale s Kráskou to nemá nic společného.

O co tam vlastně jde?

Zpočátku jsme seznámeni s dvěma sestrami, Angelikou a Benediktou, které vesnice považuje za čarodějky. Jejich matku a je vyhání a otec zůstává doma. Slibuje, že za nimi bude chodit do nedalekého hvozdu, ale po čase si nachází milenku a chodit přestává. Jejich matka mezitím chřadne a umírá. Dívky se rozhodují vydat se za otcem, a když vidí, že má novou rodinu, nejsou nadšené. Tak se jim to nelíbí, až otci a jeho ženě vysají duši. A pak taky všem ostatním dospělým ve vesnici. Jen děti nechávají žít.

Sedmiletá Alys jako jediná byla vzhůru a vidí je, mluví s nimi. Potulný prodejce ji nchází a společně i s ostatními dětmi ji přesunuje do blízké vesnice. Problémem je, že v té vesnici je moc nechtějí a tak je používají jako hlídače proti pojídačkám duší bez ohledu na to, kolik jim je let.

Alys postupně přichází na to, že je jiná než ostatní. Táhne jí to k tajemné Bestii i k sestrám pojídačkám. Důvod je temnější, než si sama dovede představit.

Když jsem přečetla prvních sto stránek a nic se tam nestalo, říkala jsem si, že teď už je čas na změnu. Jenže Alys bylo pořád sedm a nevypadalo to, že bych se chystala vyrůst. I když pak o pár desítek stránek později stárne a už jí je konečně patnáct, pořád se tam nic neděje.

Přemýšlí o pojídačkách duší, hlídá před nimi v noci vesnici, přemýšlí o Bestii, vnitřně si zoufá. A pořád dokola a dokola.

Celkově mi to přišlo takové hrozně bez emocí, skoro jako kdybych četla učebnici a ne knihu. Alys bylo prakticky jedno, že jí zemřeli rodiče. Nebo to aspoň nijak neprojevila. Musí v noci hlídat vesnici? Blbý, ale je s tím smířená. A když to bylo jedno hlavní hrdince, proč bych se měla zajímat i já?

V poslední čtvrtině je nám představen i kluk, do kterého se Alys zamiluje. I když kdo ví, jestli to tak fakt bylo, protože jsem žádné emoce nemohla vyčíst. Ani z jedné strany. Prostě prázdno, pusto. A to nemluvím, že se do sebe okamžitě "zamilovali," jen tak, z ničeho nic.

Konec byl taky celkem neuspokojivý. Celou dobu to vypadá, že tam půjde o něco vážného, nějakou akci, něco, co by mě mohlo zvednout ze židle, ale nakonec to úplně vyšumělo v nic. Naprosto nevyužitý potenciál.

Nakonec vlastně ani nic nebylo vysvětleno. Nevíme, odkud se vzala Bestie a co vlastně je. Její role v knize byla tak mizivá, že nechápu, proč je po ní pojmenována. To samé s pojídačkami duše. Nevíme, jak se jimi staly, jak to všechno funguje. Proč tomu někdo dokáže vzdorovat a proč někdo ne? Prostě nevíme nic. Tedy.. Víme, že je tu Bestie a víme, že tu jsou pojídačky duší. To je tak všechno.

Upřímně, celkově mi nějak uniká celá pointa.

Ale abych jenom nekritizovala, tak musím pochválit grafickou stránku knihy. Nejenže je nádherná obálka, tak i pod obálkou je to krása. Dvojbarevná pevná vazba, jakou mívají americké hardbacky. No není to krása?

Zároveň se mi líbily fotky, které oddělovaly jednotlivé části. Celou knihu to obohatilo a dle mého, to byla její nejzajímavější část.

Suma sumárum, Bestie je zvíře je graficky krásná kniha, ale jinak co se děje týče, tak nápad je dobrý, ale špatně provedený. Kniha má potenciál, ale pro mě je tam málo děje, málo důležitých informací a moc zbytečných plků okolo.

Za recenzní výtisk děkuji Nakladatelství Slovart.

4 komentáře:

  1. Když jsem na knihu narazila, taky jsem měla za to, že půjde o retelling Krásky a zvířete. Čím víc recenzí čtu, tím víc zjišťuji, že tomu tak není... To by ještě celkem nevadilo. Nedávno jsem však narazila na přirovnání knihy ke Smrtné zimě, na kterou nemám zrovna kladný názor. Takže já ji číst neplánuji :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To mě mrzí, že je to podobný. Smrtnou zimu mám doma v angličtině a má hrozně pěknou obálku, ale jestli je to na jedno brdo, tak to asi radši číst nebudu :D

      Vymazat